ДИСЦИПЛІНАРНИЙ СТАТУТ

ПОЛТАВСЬКОЇ МІСІОНЕРСЬКІЙ ДУХОВНІЙ СЕМІНАРІЇ

УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

Полтавська Місіонерська Духовна Семінарія є навчальним закладом Української Православної Церкви і ставить перед собою за мету виховання і освіту благочестивих і ревних пастирів, місіонерів-катехизаторів, регентів та іконописців для Церкви Христової, здатних своїм способом життя, служінням, проповіддю, співом, творчістю долучати людей до благодатного життя Царства Божого.

Правила поведінки

За роки навчання учень повинен виробити певний характер поведінки, що личить духовній особі.

При зустрічі зі старшими, духовенством, викладачами і начальницькими особами студент вітає їх вставанням і нахилом голови. Якщо архієрей або священник особисто звертається до учня, останній повинен попросити і прийняти благословення.

Зовнішній вигляд і поведінка студентів повинні відповідати високому призначенню Місіонерської Духовної Семінарії.

Для майбутніх священників, місіонерів-катехизаторів, регентів та іконописців недозволені крик, лайка, непомірна жестикуляція, біг коридорами, присутність в спокусливих місцях і серед осіб відомих негідною поведінкою — всього цього можна уникнути, заздалегідь обмірковуючи свої наміри і дії.

Студентам Семінарії категорично забороняється: відвідування закладів розважального характеру: ресторанів, барів, нічних клубів, ігрових залів. Порушення цих вимог, а також поява в Духовній Семінарії в нетверезому вигляді, куріння, вживання наркотичних речовин, участь в азартних іграх, відсутність в гуртожитку в нічний час (після відбою і до підйому) тягне за собою найсуворіші заходи покарання, аж до виключення з числа учнів.

У спілкуванні бажані простота, відсутність нарочистості і прагнення виділитися.

Учням, поставленим у читця і рукопокладеним в священний сан, благословляється носіння охайної бороди і зачіски, відповідно до православної традиції. Студенти, які не мають священного сану, носять коротку зачіску і повинні голити вуса і бороду.

Не слід забувати, що за манерою одягатися і поводити себе в суспільстві в оточуючих складається уявлення про внутрішній, духовний світ людини, тому неприпустимо перебування в Семінарії і поза нею в неохайному вигляді.

Учні чоловічої статі під час занять, в бібліотеці, трапезній, семінарському храмі, на офіційних семінарських заходах, в Актовій залі, в Свято-Миколаївському соборі повинні перебувати в підрясниках загального для всіх — руського крою (першокурсники — після 21 вересня першого року навчання), висвячені на священника — з наперсним хрестом. Не благословляється носіння підрясника при ходінні містом (крім осіб в священному сані, а також всім вихованцям — під час Хресних ходів і офіційних церковних заходів), а також під час канікул.

До часу благословення на носіння підрясника юнаки відвідують навчальні заняття, бібліотеку, трапезну, офіційні семінарські заходи в охайному вигладженому одязі. Не допускається носіння зухвалого одягу або такого, що має спокусливі, неціломудрені, образливі для зору зображення.

При відвідуванні храму вихованці зобов'язані бути одягнені відповідно святості місця. На всіх спільних богослужіннях форма одягу всіх вихованців і вихованок — парадна.

Одяг при перебуванні в келіях повинен бути хоча і більш вільним і простим, ніж поза келією, однак пристойним. З огляду на те, що упродовж всього часу доби до келії можуть заходити начальницькі особи і представники обслуговуючого персоналу як чоловічої, так і жіночої статі, не допускається до часу відбою ходіння по келії без верхнього одягу (штанів, сорочки; для дівчат — спідниць, блузки), тим більше — вихід в навчальний клас в одній нижній білизні.

При вході начальницьких осіб і викладачів до келії студент повинен встати.

Дівчата під час навчання повинні носити просторий і довгий одяг, обов'язково — спідниці; утримуватися від застосування косметики і носіння одягу, що облягає, короткого, надмірно відкритого, такого, що має неціломудрені зображення. Не благословляється носіння ювелірних прикрас, крім простих сережок, ланцюжків до натільного хрестика і кілець «Спаси і сохрани». Під час занять, богослужінь і семінарських офіційних заходів вихованки повинні мати головний убір (хустку або головний шарф).

Спортивна форма одягу допускається за огорожею Семінарії, під час спортивних занять.

Поява в Семінарії або на богослужінні в неохайному вигляді розцінюється як порушення правил семінарського етикету.

Майбутньому священнослужителю слід особливу увагу приділити утриманню в чистоті рук і нігтів.

Особлива акуратність вимагається від учнів в місцях громадського користування: туалеті, ванній кімнаті, душовій. Про несправності кранів, зливних бачків, душів, умивальників, унітазів, дверей, кватирок і іншого сантехнічного та господарського інвентарю вихованець повинен негайно доповісти завгоспу, а в його відсутність — черговому вихователю. Проходячи повз поломки, учень тим самим демонструє свою байдужість до стану Духовної Семінарії.

Забороняється самовільно встановлювати на меблі Семінарії навісні і врізні замки.

Студент матеріально відповідальний за книги, конспекти, інвентар та інші предмети, одержувані на певний час, після якого всі необхідно повернути в бібліотеку, завгоспу або відповідальній особі. Збиток, нанесений Семінарії через несумлінне ставлення до виданих речей, стягується зі студента.

Забороняється використовувати семінарські музичні інструменти поза навчальною програмою. Використання фортепіано в розважальних цілях тягне за собою штраф у розмірі вартості настройки інструменту.

Прослуховувати плеєри дозволяється тільки в келіях і поза стінами Семінарії. З огляду на те, що майбутній священнослужитель-місіонер повинен бути прикладом для молоді, а, відповідно, і прищеплювати підростаючому поколінню хороший музичний смак, в Місіонерської Духовної Семінарії дозволяється слухати тільки духовну музику. У келіях категорично забороняється прослуховування музики будь-якого роду через колонки і динаміки під час навчальних занять, богослужінь, семінарських заходів, до підйому і після відбою.

Учням суворо забороняється користуватися мобільними телефонами під час богослужінь, лекцій, адміністративних зборів, трапези і після відбою.

Використовувати переносні комп'ютери (ноутбуки) дозволяється тільки в післяобідній час в класній (навчальній) кімнаті і бібліотеці.

З метою безпеки для життя студентів, забороняється відвідувати міські пляжі, купатися в Дніпрі, плавати на човнах.

Богослужбова дисципліна студента

Учень повинен твердо знати, що перше місце в житті Духовної Семінарії відводиться храму і богослужінню. Тому відвідування богослужінь у недільні та святкові дні для всіх є обов'язковим.

Ставлення до храму і богослужіння повинно бути трепетним і побожним. Виконання всіх послухів передбачає обов'язкову ретельну щоденну підготовку співаків і читців чергових богослужбових груп.

На богослужіння, як і на ранкове і вечірнє правило, слід приходити вчасно. Студент, котрий запізнився, повинен залишитися біля входу в храм до закінчення правила, після чого зобов'язаний відразу ж пояснити помічнику інспектора причину запізнення.

Молитовне правило щодня читається учнями згідно з графіком, що складається куратором богослужбової практики. Молитовне правило слід читати неспішно, голосно, розбірливо, звертаючи увагу на знаки пунктуації та надрядкові знаки (титла і наголоси).

Студенти в священному сані під час навчання перебувають в підпорядкуванні благочинного Семінарського храму; в недільні, святкові, і інші дні, за вказівкою благочинного, вони звершують богослужіння в Семінарських храмах на честь Трьох Святителів або преподобного Нестора Літописця, інших храмах м. Горішні Плавні, згідно з його розпорядженням і благословенням ключаря (намісника) Архієрейського подвір'я — Свято-Миколаївського собору.

Студенти, які не мають священного сану, під час щоденних богослужінь в храмах м. Горішні Плавні і монастирях Полтавської єпархії несуть послух регентів, співців, читців, паламарів, згідно з графіком встановленим інспекторської службою.

Всім студентам, крім співців студентських хорів Свято-Миколаївського собору та чергових на трапезній, під час недільних і святкових богослужінь належить молитися в храмі на честь Трьох Святителів чи преподобного Нестора Літописця.

Пропуск богослужбового послуху, як і запізнення на нього, є грубим порушенням дисципліни Духовної Семінарії.

Під час ранкових, вечірніх молитов і спільних богослужінь допускається перебування в келіях хворих студентів (з дозволу чергового вихователя), а також осіб, які несуть послух на трапезній. Допускається відпочинок студентів в келіях під час спільних богослужінь, якщо їх послух було закінчено безпосередньо перед богослужінням або під час нього. Під час молитов і спільних богослужінь вищевказаним особам забороняється використовувати вільний час для розваг (занять спортом, прослуховування музики та ін.), допустимим є читання тільки духовної і навчальної літератури.

Навчальна дисципліна

Навчальний процес починається 1-го вересня спільною молитвою викладачів та вихованців в семінарському храмі на честь Трьох Святителів.

Всім учням ставиться в обов'язок неухильне виконання розпорядку дня і відвідування всіх лекцій і уроків, згідно позначених в «Розкладі навчальних занять». Звільнити учнів від занять може тільки ректор, віцеректор або проректор з виховної роботи або (при відсутності останнього) черговий вихователь, у випадках, передбачених цим Уставом, або церковною необхідністю.

У класі відповідальною особою є староста. В його обов'язки входить щоденне повідомлення інспекторської служби і викладачів про відсутніх на заняттях за станом здоров'я, у зв'язку з послухом чи іншими причинами, які він вказує в табелі відвідуваності. Табель відвідуваності занять вихованцями вкладається черговим вихователем на початку навчального тижня в журнал кожного з класів і зберігається в журналі протягом навчального тижня. Після останньої пари в суботу староста класу здає табель в канцелярію. Табель заповнюється старостою класу і підписується викладачем кожного предмета в кінці першої академічної години занять. Присутні вихованці відзначаються знаком «+», а відсутні — «н» або «хв». Перед кожним лекційним заняттям староста зазначає на зворотному боці аркуша причини відсутності студентів, які відмічені знаком «н» («хв»).

Староста відповідає за чистоту класу, наявність і справність навчальних посібників, меблів, має переважне право висловлювати побажання і інтереси учнів перед адміністрацією.

Старост курсу, келії та їх заступників за поданням класних наставників призначає віцеректор. У разі відсутності старости, його обов'язки виконує заступник, обраний класним наставником і затверджений віцеректором.

Староста курсу (келії) складає графік чергувань по класу (келії) і стежить за його неухильним виконанням. Прибирання включає: підмітання та миття підлог в класних, спальних, туалетних кімнатах, передпокої; мийку раковин і унітазів; витирання пилу на підвіконнях, фортепіано, партах, вчительському столі; обов'язкове провітрювання приміщень; відсутність кухонного посуду в мийній кімнаті.

До обов'язків чергового по класу входить підготовка класу до проведення уроку, що включає чистоту класної дошки, порядок і чистоту столу викладача і т.д. Перед початком уроків черговий по класу зобов'язаний провести вологе прибирання в аудиторії.

Кожен урок починається молитвою до Святого Духа «Царю Небесний» (в пасхальний час — тропарем Пасхи, від Вознесіння до Трійці — тропарем Вознесіння), і закінчується молитвою «Достойно єсть» (в дні післясвята — відповідним задостойником), причому першу молитву перед навчанням і останню після четвертої пари лекцій традиційно співають учні всім класом. Перед початком і після закінчення інших лекційних пар молитву читає черговий по класу.

Успішність учнів оцінюється на підставі щоденних усних відповідей на уроках, семестрових заліків, результатів письмових робіт. Система оцінок — традиційна для вітчизняної духовної школи чотирибальна (5 — «відмінно», 4 — «добре», 3 — «посередньо», 2 — «незадовільно»).

Систематична неуспішність вихованців після розгляду її причин на Вченій і Педагогічній Раді може слугувати приводом для відрахування із Семінарії.

Вільний післяобідній час відводиться для самопідготовки. Щодня особливе місце в навчально-виховному процесі має займати читання Святого Письма, Святоотецької та науково-богословської літератури, а також творів вітчизняних і зарубіжних класиків. Знайомство з бібліотечним фондом бібліотеки ПМДС через каталог дозволяє вихованцю раціонально використовувати вільний час.

Самопідготовка після відбою дозволяється студентам 4-го класу богословсько-місссіонерского відділення, які пишуть дипломні роботи в 8-му семестрі, а також всім студентам Семінарії під час заліково-екзаменаційних сесій.

Студентам стаціонару суворо забороняється виконувати письмові роботи учням заочного сектору.

Внутрішній розпорядок

У навчальні, канікулярні та святкові дні життя Семінарії регламентується відповідним розпорядком дня, який затверджується Ректором.

Вся інформація про навчальний та виховний процес, послухи доводиться до учнів через усне оголошення в трапезній, після чого вивішується на дошку оголошень.

Після вечері особам чоловічої статі суворо забороняється перебувати на жіночій половині Семінарії, а дівчатам — на чоловічій.

У спальні кожен учень має постійне місце, визначене класним наставником із затвердженням розподілу по кімнаті проректором з виховної роботи. Ліжка повинні бути акуратно застелені, на спинках ліжка допустимо вішати тільки рушник, одну пару штанів або спідницю.

За дотриманням тиші і порядку в спальні після відбою стежить староста курсу, який у визначений розпорядженням адміністрації санітарний день проводить генеральне прибирання приміщення силами студентів.

У тумбочці можуть перебувати тільки предмети особистої гігієни, білизна, книги та конспекти. Не дозволяється приносити з трапезної продукти харчування. Верхній одяг повинен зберігатися в гардеробі, а особисті речі — в камері схову.

Відвідування аудиторій і келій студентів особами протилежної статі категорично забороняється. Відношення між студентами обох статей в стінах Семінарії не повинні виходити за рамки товариського спілкування. В протилежному випадку це буде вважатися грубим порушенням дисципліни, що тягне за собою суворі заходи покарання, аж до виключення.

Порушенням дисципліни є: недотримання розпорядку дня, прогул і запізнення на ранкове і вечірнє молитовне правило, богослужіння, уроки, запізнення на трапезу; неповажне ставлення до викладацького складу, адміністрації ПМДС, товаришів. Порушення дисципліни студентом Семінарії піддається дисциплінарному стягненню у вигляді письмової пояснювальної записки. Кожен випадок дисциплінарного стягнення розглядається на виховній нараді. Три випадки дисциплінарного порушення тягнуть за собою оголошення догани, наступне порушення — суворої догани, наступне за цим — суворої догани з останнім попередженням, після якого будь-яке дисциплінарне порушення тягне за собою виключення з числа вихованців. Всі стягнення заносяться до особової справи студента.

Вихованці повинні суворо дотримуватися правил протипожежної безпеки. Забороняється самовільно встановлювати в келіях електричні розетки і електроприлади.

Всі учні повинні бути присутніми на сніданку, обіді і вечері, оскільки під час них можуть вирішуватися важливі організаційні питання. Трапеза починається і закінчується молитвою і благословенням священика або мирянина з числа чергових помічників (вихователів) проректора з виховної роботи. Студент, прийшовши в трапезну, займає за столом відведене йому місце. Забороняється входити в трапезну до дзвінка, що запрошує на прийом їжі (контроль і стягнення з чергових по трапезній). Пусті розмови, сміх, ходіння під час трапези — неприпустимі. Студенти зобов'язані невідлучно перебувати в трапезній до закінчення прийому їжі.

Під час прийому їжі читаються житія святих, а також духовно-повчальні твори. Читати слід неспішно, голосно, звертаючи увагу на знаки пунктуації та дикцію.

В Духовній Семінарії дотримуються пости, встановлені Святою Церквою. Благословення на послаблення посту допускається для ослаблених і хворих студентів за порадою викладачів у священному сані.

Стороннім, в тому числі студентам поза встановленими чергуваннями, категорично забороняється заходити на кухню і підсобні приміщення.

Виходячи з потреб Духовної Семінарії, адміністрація через інспекторську службу може залучати учнів до господарських і інших робіт. Звільнення від фізичних робіт може бути дано лише через хворобу, підтвердженої довідкою від лікаря.

Вихованці, які проживають з благословення ректора або віцеректора поза гуртожитком, не звільняються від загальних послухів, а також зобов'язані відвідувати богослужіння в недільні, святкові дні, дні богослужбових груп.

У разі нездужання і неможливості виконувати розпорядок дня студент негайно особисто або через старосту курсу доводить до відома чергового помічника інспектора та відповідального за зв'язки з медичними установами. Хворих студентів звільняє від занять тільки інспекторська служба спільно з особою відповідальною за зв'язки з медичними установами.

Відвідування міської поліклініки, а також дільничного (сімейного) лікаря можливо тільки з дозволу чергового помічника проректора з виховної роботи і відповідального за зв'язки з медичними установами. Виклик «Швидкої допомоги» проводиться тільки проректором з виховної роботи (з його благословення — черговим помічником проректора з виховної роботи); студентам забороняється самовільно викликати невідкладну і швидку допомогу.

Будь-яке лікування поза стінами Духовної Семінарії має бути документально підтверджено відповідною довідкою встановленої форми, що видана медичним закладом, яка надається в канцелярію або черговому помічнику інспектора.

Звільнення від занять, проходження практики або певних видів послухів допускається тільки на підставі письмового висновку в формі медичної довідки завіреної печаткою лікувального закладу; висновок лікаря із зазначенням діагнозу або довідка завірена особистою печаткою лікаря, не є підставою для звільнення від занять, послухів або практики. В останньому випадку рішення про звільнення може бути прийнято, як виняток, Вченою Радою.

 

 

 

Відпочинок

Календар навчального часу складається віцеректором спільно з проректорами з навчальної та наукової роботи на підставі Навчальних планів і обов'язкових щорічних послухів.

Протягом навчального року учням три рази надаються канікули: літні, зимові (Різдвяні), весняні (Великодні). Терміни від'їзду і прибуття суворо регламентуються. Несвоєчасне прибуття з канікул без поважної причини розцінюється як грубе порушення дисципліни.

Передбачений розпорядком дня вільний час учні можуть використовувати для прогулянок, відпочинку, занять спортом, відвідування бібліотеки, музеїв, не забуваючи при цьому про особливі вимоги, що пред'являються Церквою і суспільством до студентів Місіонерської Духовної Семінарії.

Правила надання студентам короткострокової відпустки

На тимчасову відсутність в Духовній Семінарії студент зобов'язаний попередньо отримати благословення керівництва Семінарії, заздалегідь подавши прохання.

Короткострокову відпустку із Семінарії з перебуванням в Горішніх Плавнях терміном до 3-х годин надається з усного дозволу чергового помічника проректора з виховної роботи.

Короткострокову відпустку за межі Семінарії терміном понад 3-х годин з правом виїзду з міста і прибуттям в той самий день надається проректором з виховної роботи на підставі прохання з обов'язковим повідомленням прохачем чергового помічника про позитивну резолюцію проректора з виховної роботи покладеної на проханні.

Короткострокову відпустку терміном на 1 добу і більше надається віцеректором (в його відсутність — проректором з виховної роботи) на підставі прохання поданого не пізніше ніж за один день до вказаної дати. Після прибуття з короткострокової відпустки учень зобов'язаний негайно повідомити чергового помічника проректора з виховної роботи.

Запізнення з короткострокової відпустки розглядається як грубе порушення дисципліни і тягне за собою покарання: скорочення канікулярного часу і збільшення літньої практики.

Вступ до шлюбу

Студенти всіх відділень, які бажають вступити в шлюб, повинні подати прохання на ім'я Ректора із зазначенням прізвища, імені та імені по-батькові, віросповідання, віку і роду занять майбутнього чоловіка (дружини). Призначення дати вінчання і державної реєстрації можливе тільки після отримання письмового благословення Ректора. Вступ до шлюбу благословляється після закінчення III курсу, або за умови продовження навчання на стаціонарі.

У разі вступу студентів в шлюб в забороненому ступені споріднення, або інший шлюб, що не дозволений церковними канонами, студенти виключаються з Семінарії. Навчання другошлюбних і тих, які вступили в другий шлюб під час навчання, дозволяється, з особливого благословення Ректора, тільки в секторі заочного навчання.

Прийняття священного сану

Учень Духовної Семінарії, який бажає прийняти священний сан, повинен подати прохання встановленої форми на ім'я Ректора з додатком рекомендації духівника з числа викладачів Семінарії в священному сані, а також довідки від Ставленицької комісії про успішну здачу ставленого іспиту. 

Календарь новостей

ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2 03 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
<август 

Фотоархив

Объявления

Інформація щодо державного визнання документів про вищу духовну освіту, наукові ступені та вчені звання
13 февраля 2020, 10:25
Повідомлення! Змінено офіційну електронну поштову адресу ПМДС
29 мая 2017, 15:02
Иконописная мастерская при Полтавской Миссионерской Духовной Семинарии выполняет работы
01 апреля 2015, 10:01
Синодальний відділ релігійної освіти, катехізації та місіонерства інформує
04 сентября 2012, 16:20

Ссылки