Свято Різдва Пресвятої Богородиці

20 - 21 вересня 2019 року, напередодні та у день свята Різдва Пресвятої Богородиці, з благословення Високопреосвященнішого митрополита Полтавського і Миргородського Филипа і на запрошення Високопреосвященнішого митрополита Львівського і Галицького Філарета віцеректор Полтавської місіонерської духовної семінарії Преосвященніший єпископ Новосанжарський Веніамін відвідав Свято-Георгіївський кафедральний собор міста Львова.

За всенічним бдіння та Божественною літургією у кафедральному соборі міста Львова владика віцеректор співслужив митрополиту Львівському і Галицькому Філарету.

Після читання Святого Євангелія із словом проповіді до вірян звернувся єпископ Веніамін.

«У відомого східного мислителя й філософа спитали: «Ви постійно шукаєте досконалості. А щоб ви сказали, якщо б зустріли саму добру, щиру, гарну й розумну людину?». Мудрець замислився і відповів: «Я скажу їй: «Здравствуй, мамо…».

Перебуваючи на святій Горі Афон від ченців рідко почуєш словосполучення «Божа Матір» по відношенню до Богородиці, скоріше «Мама». Коли я повернувся до нашої Духовної школи, то почав використовувати цю афонську сакральну фразеологію, але ж ви знаєте як наші діти можуть своїми простими й відвертими питаннями загнати нас в глухий кут. Мої студенти спитали мене: «Владико, а ви дійсно глибинно відчуваєте до Божої Матері такі ж самі почуття як до своєї природньої мами?» І я замислився. Як педагог я розумію значення батьків у справі виховання, тим більше якщо йдеться про вселюдську сім'ю. Як теолог знаю, що Пресвята Богородиця усиновила і удочерила всіх християн, не кажучи вже про ченців – людей які добровільно відмовилися від земних уподобань в тій егоїстичній формі, яку намагається нав'язати нам світ. Але звичайна земна чуттєва сила така міцна й закам’яніла, що розширити її вкрай важко… Тож серцем і одночасно розумом вкрай складно вмістити Її все-материнство. Велично, якщо Вона змогла полюбити нас як своїх власних дітей, низько для мене, якщо я не можу вмістити Її одну і свідомо, вдумливо, глибинно визнати – Вона теж моя Мама.

Багато з вас сьогодні приступлять до святих Христових Таїн, попередньо прибігши до Таїнства Сповіді або Покаяння. Мабуть, це саме індивідуальне таїнство, коли ми, аналізуючи свої думки і вчинки, ховаючи від інших свою не найкращу сторону, перебуваємо в конструктивній самоті. Підходимо до священика, ділимося падіннями і переживаннями, ідентифікуючи отця як свідка, і намагаємося рухатися вперед. Чужі гріхи залишаються для нас чужими – це вона згрішила і вона ж відповість за свої пристрасті. Можемо не рідко навіть засудити або саркастично посміхнутися: «Ну такого я, слава Богу, не творив!». Нам здається гріх і покаяння глибоко індивідуальним, уособленим. Але один зі святих отців, і якщо не помиляюся це описується у преподобних Варсонофія і Іоанна згадав про саме справжнє й найвище відношення людини до Сповіді на прикладі пастиря. Коли тобі сповідаються, а здавалося б чужий гріх, який ти не творив ні безпосередньо, ні опосередковано, відчуваєш як свій! Уже багато століть існує згода святих отців, що за аналогією з Пресвятою Трійцею, в Якої Три Особи, але одна Божественна Природа, все людство являє собою все-людину – одну цільну людську природу при величезній кількості осіб – людей, що живуть сьогодні або колись жили. І в світлі цього постулату погляд і ставлення до гріха і падіння іншої людини стає зовсім іншим – твоїм особистим. Ти починаєш розуміти, що дійсне спасіння – це лише всіх осіб людської природи, і ось ця людина, що стоїть перед тобою, яка згрішила – без-ум-ов-но твоя сім'я і без неї ти не врятуєшся. І сльози печалі за її гріх вже такі ж як за твої власні, і бажання допомогти їй пройти цей важкий відрізок шляху не повинно бути менше, якщо б це був твій особистий шлях. Саме крізь призму такої свідомості, такої картини, можна говорити про все-материнство Пресвятої Богородиці. Вона відчуває всіх нас! Це дивно, це в чомусь парадоксально, це здається фантастичним, але наші гріхи і падіння – «садна і розбиті лоби, ангіни і бронхіти» – біль мами, тому що Вона – Одна з нас. І Вона краще і настільки краще, наскільки я ще не можу вмістити, розуміє, що радість Її власного порятунку зможе бути повною тільки в разі, якщо буде спасене все людство. І крізь це Варсанофієво-Іоанне розуміння я зміг знайти власне обгрунтування, чому Божа Матір й моя й ваша Мама.

Чи прийшли ми сьогодні на дійсний День народження? Так. Тож і в нас повинні бути подарунки? Впевнений! Чого ж хоче наша Мама? Розділенної Її любові. Шо б ми розуміли і жили з впевненням, що ми рідні і один без одного не зможемо спастися, бо Вона живе саме з такими почуттями», – сказав Його Преосвященство.

Під час Богослужіння були піднесені сугубі молитви про мир в Україні та єдність Православної Церкви.

За Літургією митрополит Філарет звершив дияконську хіротонію над випускником Полтавської місіонерської духовної семінарії 2011 року, кліриком Львівської єпархії монахом Філаретом (Ольшанським).

Завершилось святкове богослужіння чином славлення перед іконою Різдва Пресвятої Богородиці, після чого було освячено коливо.

Наприкінці богослужіння митрополит Філарет передав вітання митрополиту Филипу і на молитовну згадку подарував копію чудотворного образу Тихвинської Львівської "Сльозоточивої" ікони Пресвятої Богородиці. Владика Веніамін сердечно подякував за запрошення і можливість розділити спільну молитву з православними християнами культурного центру Західної України.

Ще більше інформації на наших сторінка у соціальних мережах Facebook та Instagram.

22 сентября 2019351

Календарь новостей

ПнВтСрЧтПтСбВс
01
02 3 4 5 6 7 8
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
<августоктябрь>

Фотоархив

Объявления

Інформація щодо державного визнання документів про вищу духовну освіту, наукові ступені та вчені звання
13 февраля 2020, 10:25
Повідомлення! Змінено офіційну електронну поштову адресу ПМДС
29 мая 2017, 15:02
Иконописная мастерская при Полтавской Миссионерской Духовной Семинарии выполняет работы
01 апреля 2015, 10:01
Синодальний відділ релігійної освіти, катехізації та місіонерства інформує
04 сентября 2012, 16:20

Ссылки